Genç’ten İstiklâl Marşı mesajı

trabzon ortahisar belediyesi haber fotografı

Genç’ten İstiklâl Marşı mesajı

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç İstiklâl Marşı’nın 12 Mart 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 98.yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

İstiklal Marşı’nın, Kurtuluş Savaşı’nda Mehmetçik’in savaş boyunca sergilediği kahramanlıklarını anlatan en önemli eserlerin başında geldiğini belirten Ahmet Metin Genç,  “İstiklal Marşı’nda Kurtuluş Savaşı boyunca zor şartlar altında mücadele eden Türk milleti ve Mehmetçik’in kahramanlığı, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından destansı bir şekilde anlatılmıştır.” dedi.

YA ÖLÜM YA İSTİKLÂL

Mesajında yokluk içinde özgürlük mücadelesi veren kahraman milletimizin azmi ve kararlılığının Mehmet Akif Ersoy’a İstiklâl Marşı’nı yazdırdığına vurgu yapan Genç, “Bizler ecdadımızın Kurtuluş Savaşı’nda sergilediği o mücadeleci ruhun eserleriyiz. Milletimizin Kurtuluş Savaşı’nda ‘Ya ölüm ya istiklal’ diyerek çok şanlı bir özgürlük savaşı vermiştir. İhtiyarından gencine, çocuğundan kadınına kadar bütün bir halk adeta yek vücut halinde seferber olarak bağımsızlığını kazanmıştır. Bizler bu destansı mücadelenin değerini ve önemini tam olarak idrak ederek çocuklarımıza ve gençlerimize çok iyi anlatmalıyız. İstiklâl Marşı da bunu en iyi şekilde anlatan eserlerin başında gelmektedir. Dolayısıyla İstiklâl Marşı’nın yazılmasına sebep olan Kurtuluş Savaşı’nı iyi anlamak ve tahlil etmek aynı zamanda İstiklâl Marşı’nı anlamak anlamına gelir. Buradan bir kez daha muzaffer şehitlerimizi ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.” ifadelerine yer verdi.

 

12 Mart 2019
İHALE DUYURULARI