açıklama

Trabzon’da 15 Temmuz için görkemli etkinlik!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Meydan Parkı’nda ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ dolayısıyla düzenlenen anma etkinliğine katıldı. Etkinlik, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Çok sayıda vatandaş her yıl olduğu gibi sene de Meydan Parkı’nı doldurarak gecenin geç saatlerine kadar heyecanla ve coşkuyla etkinliklere iştirak etti.

Trabzon’da 15 Temmuz için görkemli etkinlik!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Meydan Parkı’nda ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ dolayısıyla düzenlenen anma etkinliğine katıldı. Etkinlik, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Çok sayıda vatandaş her yıl olduğu gibi sene de Meydan Parkı’nı doldurarak gecenin geç saatlerine kadar heyecanla ve coşkuyla etkinliklere iştirak etti.

 “TÜRK MİLLETİNİN ASALETİ BUNU GEREKTİRİYOR”

Etkinlikte bir konuşma yapan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Türk milletinin tarihte birçok savaşlar ve badireler atlattığını fakat; 15 Temmuz gecesinin Türk tarihindeki en karanlık gece olduğunu kaydetti. Başkan Genç, “En doğru tanımıyla hain işgal girişimin 5. yıl dönümünde demokrasi ve milli birlik günü etkinlikleri dolayısıyla düzenlediğimiz programa hoş geldiniz. Binlerce yıl hüküm sürdüğümüz bu coğrafyada nice savaşları geride bıraktık. Nice afetlere tanıklık ettik. Ve her seferinde bu aziz milletin evlatları bu badireleri aştı. Ama belki de Türk tarihinin en karanlık gecesi olarak tanımlanan ve tarihe bu şekilde nakşedilen 15 Temmuz gecesini de yaşadık. İrademize, toprağımıza, milli ve birlik ve beraberliğimize kast edenler, o gece ordumuza, emniyetimize ve alçak bir şekilde vatandaşlarımızın üzerine de silah sıktılar. Ve şehitlerimiz oldu. Şehitlerimiz için ‘ölüler’ demiyoruz. Çünkü ayeti kerimede öyle söylüyor. Onlar bizim aramızda. O hain darbecilere, o hain işgalcilere karşı göğüslerini siper ederek, tanklara karşı durarak, şahadet şerbetini içen o şehitlerimizle beraber bugün de dimdik ayaktayız. İnşallah, ilelebet de dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz. Bu milletin asaleti bunu gerektiriyor. Bu milletin medeniyeti, bu milletin inancı bunu gerektiriyor. O tankın karşısında göğsünü siper eden gencimiz o tank geçtikten sonra da ikinci tankı da durdurmak için göğsünü siper ediyor. Bu ancak imanla açıklanabilir. O nedenle vatan sevgisini imandan bilen gençler için bu milletin evlatları olarak, ne kadar şükretsek, ne kadar teşekkür etsek azdır.” ifadelerine yer verdi.

“TEREDDÜT ETMEDEN DÜŞMANIN KARŞISINA DİKİLDİLER”

Başkan Genç, 15 Temmuz gecesinde Türk milletinin darbecilerin kullandığı tanklara karşı ellerinde Türk bayrağıyla korkusuzca direndiğine dile getirdi. Genç, “Bir kez daha o meşum gecede bu toprakları bağımsız bir vatan yurdu olarak bize bırakan 251 şehidimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Aynı şekilde 2196 gazimizin de o şanlı mücadelelerini kutluyoruz. Onlara da sağlık ve afiyet diliyoruz. O şehitlerimizden iki tanesi de bizim şehrimizin evlatlarıydı. Sedatımız ve Sametimiz şu onda bizi de duyuyor. Şehitlerimiz Akif ne kadar güzel söylüyor, ‘Sen ki, a’sâra gömülsen taşacaksın Heyhât,-Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât-Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber-Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber…’ Ne mutlu bize ki, böyle bir peygamberin yoldaşı olan şehitlerimiz var. Ne mutlu Rabbimizin müjdelediği o kutlu yolda yürüyenlere. İşte 251 şehidimiz de o kutlu yolda yürüyerek Peygamberimize (SAV) ulaştılar. 15 Temmuz demek, elinde bayrağı, gönlünde imanıyla tankların üzerinde korkusuzca koşmak, vatan sevdası uğruna tereddüt etmeden düşmanın karşısına dikilmektir. En gurur verici yanı da bayrağı için, vatanı için can vermeyi göze almaktır.” dedi.

“BAŞARAMAYACAKSINIZ, BAŞARAMAYACAKSINIZ, BAŞARAMAYACAKSINIZ…”

Emperyal güçlerin ve onun taşeronlarının hiçbir zaman Türk milletinin iradesini teslim alamayacağını ifade eden Başkan Genç, “Geçmişte olduğu gibi demokrasimizden, birlik ve beraberliğimizden vazgeçmeyerek, asla vazgeçmeyerek bir bütün olduğumuzu, beraber olduğumuzu, tıpkı 15 Temmuz gecesi olduğu gibi bu meydanı dolduran binlerce hemşerimiz gibi şu anda buradan gözü bu topraklarda olan bütün emperyal güçlere hep beraberce haykırıyoruz. Ve diyoruz ki, medeniyetimizin, inancımızın ve asaletli Türk milletine mensup olmanın bize yüklediği iradeyi asla teslim alamayacaksınız. Ne yaparsanız yapın, asla teslim alamayacaksınız. Ve bu vatanı, bu asaletli milleti asla bölemeyeceksiniz. Ve 15 Temmuz’da beyanı ile çağrısıyla iradesini bütün dünyaya haykırmak için o gece Türk milletini sokağa döken kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi, ‘Asla başaramayacaksınız, başaramayacaksınız, başaramayacaksınız…’ Bu vesileyle bu aziz toprakları bundan yüz sene evvel olduğu gibi 15 Temmuz’da da bir kez daha göğsünü siper ederek bağımsız vatan yurdu olarak bize tevdi eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle anıyoruz. Ve 15 Temmuz’daki o heyecanı şu anda aynı kararlılıkla ortaya koyan bütün Trabzonlu hemşerilerimizle bir kez daha bu şehrin evladı olarak gurur duyduğumu beyan ediyorum. Hepinizi saygıyla, hürmetle selamlıyorum. Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun...” diye konuştu.

Anma gecesine Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Garnizon Komutan Vekili Albay Erdem Canpolat, Tugay Komutan Vekili Albay Cem Karoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Sırma, Sahil Güvenlik Komutan Vekili Üsteğmen Serhat Kartal, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Mustafa Yalçın, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Emin Aşıkutlu, İl Müftüsü Osman Aydın, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, Trabzon İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, çok sayıda bürokrat ve STK temsilcisi katıldı. Trabzonlular da geceye yoğun ilgi gösterdi.

TARİH : 16 Temmuz 2021

AÇIK KAPIPROJELERTRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİE-BELEDİYE
TRABZON VALİLİĞİSıfır Atık Projesi2022 Gelir TarifesiEmlak Rayiç Değerleri
Kent RehberiPlan Askı PanosuİMAR PLANI (1/1000)Vefat Edenler
Adres :Pazarkapı Mahallesi, Kahramanmaraş Caddesi, No:98
ORTAHİSAR-TRABZON / TÜRKİYE
© Trabzon Ortahisar Belediyesi | Bütün Hakları Saklıdır.